Rozpoczął się właśnie kolejny etap konkursu. Eksperci magazynu Usta ponownie wyróżnili mój przepis 🙂 Na pierożki możecie glosować tu, za każdy głos będę ogromnie wdzięczną 🙂 A to danie koniecznie zróbcie w domu, ciasto jest mięciutkie i sprężyste, a dzięki dodatkowi buraków prezentacja jest obłędna 😉 Smacznego!
SKŁADNIKI:
CIASTO:
- 1 łyżka masła
- 1 ,5 szklanki mąki
- 1/2 słoika tartych buraków z folwarku w Wąsowie
- 1/3 szklanki wrzątku
FARSZ:
- 300 g ugotowanej fasoli Wrzawskiej
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 kabanosy wiejskie Mróz
- sól
- olej rydzowy
SOS:
- 4 wędzone śliwki ‘Suska Sechlońska”
- łyżka miodu spadziowego
- 3/4 szklanki wina
- łyżeczka sosu worcestershire
- odciśnięte buraczki
PUDER Z PORA:
- 1 por
MARYNOWANE CEBULKI:
- 2 czerwone cebule
- 1 pomarańcza
- 1 łyżeczka miodu spadziowego
- 1 łyżeczka octu ryżowego
- kilka gałązek tymianku
- łyżka oleju rydzowego
CIASTO: Do dzieży przesiewamy mąkę. Buraczki kładziemy na sicie, przelewamy wrzątkiem i odciskamy do uzyskania jaknajwiększej 3/4 szklanki soku z odrobiną pulpy. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy sok buraczany i podgrzewamy. Gorący płyn dodajemy do mąki i wyrabiamy ciasto.Ciasto owijamy w ściereczkę i odkładamy na pół godziny do odpoczęcia.
FARSZ: na oleju podsmażamy drobniutko pokrojoną cebulę, kabanosa ścieramy na najdrobniejszych oczkach tarki. Ugotowaną fasolę blendujemy z łyżką wody spod gotowania i czosnkiem, gładką masę mieszamy z cebulką i kabanosem.
MARYNATA: cebule przekrawamy na pół i dzielimy na cząstki przelewamy wrzątkiem. Sparzone, odsączone segmenty cebulek wkładamy do słoika i zalewamy marynatą. Odstawiamy na min. 3 godziny max 4 dni.
SOS: W rondelku podgrzewamy wino z suską sechlońską, aż zmięknie i zacznie pięknie pachnieć wędzeniem. Do wina dodajemy pozostałe składniki sosu, podgrzewamy, studzimy i blendujemy.
PUDER:
Pora myjemy, przekrawamy na pół wzdłuż i suszymy w piekarniku. Wysuszone na chrupko segmenty ucieramy w moździerzu i przesiewamy przez sito.
Ciasto wałkujemy cieniutko, nadziewamy farszem, wycinamy ulubiony kształt i gotujemy w osolonej wodzie.
Pierożki podajemy na talerzu opruszonym pudrem porowym, skropione olejem rydzowym z marynowanymi cebulkami i wędzonym sosem. Buraczana poezja!