Pierogowa rozpusta – czyli chińskie pierożki wonton faszerowane mieszanką mielonej wieprzowiny i siekanych krewetek. Tak jak już pisałam we wcześniejszych postach na temat azjatyckich pierożków ciasto wonton jest do kupienia gotowe, mrożone, w dwóch wersjach do gotowania, lub smażenia. Z lenistwa tym razem skorzystałam z gotowca i muszę przyznać, że jest super. Ciasto jest elastyczne, cieniutkie i delikatne. Farsz przygotowałam dzień wcześniej i zostawiłam na noc w lodówce, dzięki czemu wszystkie aromaty się przegryzły i pierożki były niespotykanie pyszne. Bardzo polecam spróbowanie tej rozgrzewającej, pikantnej zupy!
SKŁADNIKI NA 4 PORCJE:
Ciasto kupujemy gotowe, lub korzystamy z poniższego przepisu:
- 300 g mąki pszennej
- 200 ml ciepłej wody
- pół łyżeczki oliwy
Mikserem, lub ręcznie wyrabiamy ciasto, które odstawiamy na pół godziny do odpoczęcia. Ciasto dzielimy na mniejsze porcje i cieniutko rozwałkujemy, przesypujemy mąką i kroimy na kwadraty. Pokrojone płaty ciasta przykrywamy wilgotną ściereczką, aby ciasto nie obeschło. Niewykorzystane pocięte kawałki ciasta świetnie nadają się do zamrożenia.
FARSZ NA 16 – 18 SZT:
- 100 g mielonej wieprzowiny
- 100 g. surowych drobno posiekanych krewetek
- 1/4 łyżeczki cukru
- 1,5 łyżeczki sosu sojowego
- łyżeczka tartego imbiru
- 2 drobno posiekane ząbki czosnku
- łyżeczka rozgniecionych ziaren kolendry
- 2 drobno posiekane szalotki
- 1/2 posiekanego pęczka kolendry
- 1/2 papryczki chili
- garść świeżej mięty
Składniki marynaty dokładnie mieszamy z mięsem i odstawiamy minimum na godzinę do lodówki, aby smaki się przegryzły. Po tym czasie farsz dzielimy na małe kulki, na środku każdego kwadratu układamy kulkę, sklejamy brzegi na skos i łączymy rogi powstałego trójkąta. Mamy piękny kształtne wontony.
BULION:
- 1 litr ulubionego bulionu-ja wykorzystałam zamrożony bulion drobiowy
- ok. 2 cm kawałek świeżego imbiru pocięty w drobne paseczki
- 1/2 świeżej papryczki chili
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1/2 pęczka świeżej kolendry
- szczypior z 1 dymki
- 1/2 małej paczki makaronu ryżowego – przygotowanego zgodnie z instrukcją z opakowania.
Do bulionu dodajemy imbir chili i drobno posiekane łodyżki kolendry, zagotowujemy i gotujemy ok. 7 minut. Do gotującego się bulionu wkładamy pierożki i gotujemy ok. 4 minuty, jeśli wywar zbytnio się zredukował dodajemy ciepłą wodę. Kiedy pierożki zmienią kolor doprawiamy wywar cytryną i podajemy z drobno posiekaną dymką, makaronem ryżowym i świeżą mięta.