Pomidorowa bez soli – bardzo proszę 🙂 Przygotowując kolejny przepis wspierający akcję Cisowianka. Gotujmy zdrowo – mniej soli. zastanawiałam się jaki typ dania jest nam najtrudniej ugotować beż użycia soli. Po konsultacjach i naradach, orzekliśmy, że zawsze solimy bulion. Dlatego dzisiejsza zupa to alternatywa dla klasycznych mięsnych, lub warzywnych bulionów – bulion na wędzonych skórach ryb. Bulion jest niezwykle aromatyczny, pomimo dodatku pomidorów, w zupie bardzo wyraźnie wyczuwalny jest dymny aromat wędzenia. Bulion można wykorzystać do wielu innych wariacji, jest wspaniałą bazą, a co najważniejsze nie sposób się zorientować, że do jego przygotowania nie użyliśmy soli.
SKŁADNIKI:
- 2 kg pomidorów malinowych
- 1 łyżka masła
- 1 pęczek lubczyku
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- skóry z min. 3 szt. wędzonych ryb, ja użyłam skóry z dorsza, makreli i brzuszków łososia
- świeżo mielony pieprz
- jarmuż – opcjonalnie
Ryby obieramy, do garnka wkładamy skóry ryb, szkielety i łby, zalewamy 1,5 l. zimnej wody i zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dodajemy obrane warzywa i lubczyk. Bulion gotujemy ok. 1,5 godziny. Po tym czasie zupę odcedzamy, przelewając przez geste sito. W drugim garnku podgrzewamy masło i wkładamy pokrojone w ćwiartki pomidory, prażymy ok. 30 minut, aż pomidory zaczną się rozpadać. Pomidory przecieramy przez sitko do buliony. gotujemy kolejny kwadrans. Zupę podajemy z kawałkami wędzonych ryb, świeżo mielonym czarnym pieprzem i chipsami z jarmużu.
Chipsy z jarmużu: piekarnik nagrzewamy do 150 stopni, jarmuż myjemy, osuszamy i kroimy na małe kawałki, pozbywając się twardego trzonu liścia. Kawałki jarmużu układamy na blasze do pieczenia, skrapiamy oliwą i suszymy ok. 5 min. w piekarniku.
Ten post dostępny jest także w języku: angielski
na rybach nigdy nie jadła i bardzo mnie ciekawi smak 🙂
Bardzo polecam, uwielbiam ten wywar 🙂
A czy można zrobić wywar na filecie z wędzonej ryby? Nie mam niestety żadnych ości ani szkieletu 🙁 Pewnie nie ale zapytać nie zaszkodzi zwłaszcza, że w lodówce zalega wędzony łosoś i sum 🙂
Jasne, że można, ale mięso ryby się rozpadnie i trochę go szkoda, filet dodałabym tuż przed podaniem jako wkładkę 🙂